Kötü havalarda yanan modemler

Kötü havalarda yanan modemler


  Şimşekli havalarda yıldırım düşme riskine karşı evlerimizdeki modemlerin fişlerini çekeriz ancak yinede yanan modemler olur. Bunun sebebi yıldırımlı havalarda modeminizin yanmasına sebep olan akımın elektrik şebekesinden değil telekom hattından gelmesidir. Modemler zaten direkt olarak şebeke elektriğine bağlı değildir ve bir adaptörleri vardır. Bu adaptörler zaten şebeke elektriğinden kaynaklı bir sıkıntıda sigorta attırarak kendilerine zarar verir ve akımın modeme ulaşmasını engellerler. O bakımdan aklınızda bulunsun bir dahaki sefere modeminize gelen telefon kablosunu sökmeyi unutmayın!

Ekran kartını ısıtarak tamir etmek

Ekran kartını ısıtarak tamir etmek


   İnternette, özellikle YouTube'da hakkında binlerce video bulunan ekran kartı tamir yöntemleri bulabilrisiniz. Özellikle saç kurutma makinesiyle yapılan, veya börek yapar gibi fırına konulan, hava delikleri bantla kapatılıp battaniyeye çalışır vaziyette sarılan işkence niteliğinde tamir videolarını mutlaka görmüşsünüzdür. Bu yöntemlerin tamamı yanlış ve zararlıdır. "Ama arkadaşım yaptı oldu" diyenler mutlaka olacaktır. Uygulanan bu yöntemler GPU'nuzdan kaynaklı görüntü alamama sorunu giderebilir ancak bu kesinlikle geçici, en fazla 1-2 ay işinizi görecek yöntemlerdir. Bu uygulamaları yaparken cihazlarınıza tamiri çok pahalıya mal olacak, veya mümkün olmayan hasarlar verme olasılığınız çok yüksektir. Ayrıca reballing yapılarak sorunsuzca kullanabileceğiniz GPU'nuza da zarar vermiş ve yenilenmesini gerektirecek sonuçlar doğurmuş olacaksınız. Kaldı ki bu yöntemler dahi belli koşullarda, belirli ısılarda ve belirli sürelerde yapılmaktadır, bu sebeple bu yöntemlerle cihazınıza daha fazla zarar vermeden başarılı olma olasılığınız çok düşüktür.

Cep telefonunuz suya düşerse

Cep telefonunuz suya düşerse


Cep telefonunuzu eğer suya düşürdüyseniz ve iPhone kullanıcıysanız malesef yapacak bir şey yok. Suya düşen cihazlarda yaygın olarak yapılan bir gereksiz uygulamada "Pirinç dolu" poşete koymak. Pirincin pilav olmaktan başka hiç bir faydası olmaz. Yapılması gereken hiç vakit kaybetmeden pilini çıkartmak ve telefonunuzu silkme şeklinde sallayarak fazla suyun şarj soketinden veya kulaklık girişinden dışarıya çıkmasını sağlamaktır. Akabinde emici bir bez veya peçeteye yine sıvının kolay çıkabileceği şarj girişi v.b. benzeri açıklıkların olduğu tarafa ekranı üste gelecek şekilde yatırmak ve en yakın servise götürmektir.

Laptopunuza sıvı dökülürse

Laptopunuza sıvı dökülürse


Laptopunuza içecek, sıvı v.b. döküldüğünde yaygın olarak yapılan saç kurutma makinesi alıp cihazı kurutmaya çalışmaktır. Bu işlemin hiç bir faydası olmadığı gibi zararı vardır. Saç kurutma makinesinin verdiği ısı cihazın içine ulaşmaz ve klavyenizin tuşlarının veya alt kasanızın erimesine, deforme olmasına sebep olur. Yapmanız gereken önemli adımlar şunlardır;
   Laptopunuz şarza bağlıysa derhal kabloyu çekin, cihazınızı havalandırma çıkışlarının tarafına doğru yatırın ve derhal bataryasını çıkartın. Mümkün mertebe derhal yakındaki bir servise götürün. Bazı laptoplarda batarya kasanın içinde, dışarıdan çıkartılamayacak bir tasarımda olmaktadır. Eğer cihazınız bu modellerden biriyse en kısa sürede bir servise götürün.

SN Destek bölümümüzde gerek son kullanıcılar, gerekse meslektaşlarımız için faydalı bilgi ve linkler paylaşıyoruz. BIOS Dump bölümümüz yakında hizmete girecektir.
Laptop bataryasının kullanımı

Laptop bataryasının kullanımı


   Laptoplarınızın bataryasını nasıl sağlıklı kullanacağınıza dair bir çok doğru veya yanlış bilgi mevcuttur. Yaygın olarak söylenen, evde sabit kullanıyorsan bataryayı çıkartıp adaptörle kullanmak veya cep telefonu gibi şarjı dolunca adaptörü sökmek ve bitmeye yakın yeniden takmak gibi bilgilerdir. Eskiden kalan bu bilgiler günümüz laptopları için geçerli değildir. Laptoplarımızda besleme entegreleri, şarj entegresi, ısı kontrol, voltaj dengeleme v.b. bir çok entegre ve bileşen bulunur. Fişe takılı olarak adaptörle kullandığınız bir laptop eğer pili dolmuşsa şarj etmeyi keser ve gücünü adaptörden alır. Sanılanın aksine adaptörden gelen elektrik batarya üzerinden dolaşıp sisteme verilmez. Elektrik direkt şarz soketinden anakarta gelir ve oradan bir takim güç entegreleriyle çeşitli voltajlarda sisteme dağılır. Pilin şarj kontrolcüsüde ihtiyaç varsa elektriği alır, yoksa şarjı keser. Pil takılı olmadan laptop kullanmak olası voltaj dalgalanmalarında cihazınızın kapanmasına ve sabit diskinizin zarar görmesine sebep olur. Kısaca, pili takılı ve şarj adaptörüyle kullanmanızda günümüz Li-ion pillere sahip laptoplarda hiç bir şekilde sorun yaratmaz, pil ömrünü kısaltmaz.

İşlemciye termal macun uygulaması

İşlemciye termal macun uygulaması


Termal macun, işlemcinin yüzeyi ile soğutma bloğununun yüzeyinin ısı transferi için arada iletkenlik sağlayan malzemedir. Yaygın olarak yapılan hatalar, uygulama hataları, yanlış macun seçimi, bakım periyotları. "Macunu bol süreyim iyi olsun" mantığı son derece yanlış ve zararlıdır. İki yüzey arasındaki macun ince bir tabaka olarak yüzeye komple yayılmalıdır. Kalın ve bol sürülen macun ısı iletmenin aksine ısı YALITILMASINA sebep olacağından ısı sorununuz artarak devam edecektir. Bir diğer husus ise macun seçimidir. Elektronikçilerde, televizyon tamircilerinde bulunan beyaz, yapışkan ve sürüldüğü yere sıvaşan macunlar elektronik bileşenlerin besleme veya soğutma gereken MOSFET gibi bileşenlerin soğutucu bloğa tutturulmasında kullanılan bir macundur. Bu beyaz macunu bilgisayarınızda kesinlikle kullanmayınız ve kullandırtmayınız.
     Bir kere macun yenileme işlemi yaptığınızda veya yaptırttığınızda konu kapanmış olmamaktadır. Bilgisayarlarınızın termal bakımının normal şartlarda en fazla 6 ayda bir yenilenmesi gerekmektedir. Termal macunlar zamanla bileşenlerin ısısı sebebiyle bünyesindeki nemi kaybeder ve kurur. Yüksek ısılarda çalışan bileşenlerin, özellikle grafik çiplerinin ömrü kısa olur ve tamiri pahalı masraflara sebep olur. Bu sebeple cihazlarınızın termal bakımını mutlaka 6 ayda bir yaptırın. Bu bakımlar sırasında güney köprüsü, bobinler ve bazı mosfetlerde kullanılan termal padlerinizide yeniletmiş olursunuz.

Güç Kaynağı (PSU) tercihi

Güç Kaynağı (PSU) tercihi


Bilgisayarımızda bulunan Power Supply - Güç kaynağı genelde kullanıcılar tarafından hafife alınan, önemsenmeyen ve göz ardı edilen en önemli bileşendir. Güç kaynağı yoksa güç yoktur. Bu kadar basit. Gerek voltaj dalgalanmaları, gerek zamanla kullanımdan kaynaklı olarak bozuldukduklarında bilgisayarcılardan vye internetten sadece "Güç kaynağı lazım" diye istenerek büyük hata yapılan bir donanımdır PSU. Güç kaynağı bilgisayarınızın ve bileşenlerinin çalışması için itiyaç duyduğu DC 12v - 5v - 3.3v gibi voltajları şebekeden aldığı AC 220V 50Hz elektirği bünyesinde dönüştürerek anakarta ve sisteme verir. Her bilgisayar, her güç kaynağı ile çalışmaz çünkü her bilgisayarın donanımına (İşlemci, Ekran kartı v.b.) göre enerji ihtiyacı farklıdır. Piyasada bulunan güç kaynaklarının abartısız %80'inden fazlası üzerinde yazan 400W - 500W gibi çıkış güçlerini sağlayamamaktadır. Bu güçlerin sağlanamadığı gibi çıkış voltajlarıda tutarsız ve parazitli olmaktadır. Parazitli ve tutarsız bir besleme akımı bilgisayar kullanım deneyiminizi bir çok konuda olumsuz etkileyecektir, ekranda titreme, aşırı ısılar, arada bir kapanma, ilk çalıştırdığında açılmama v.b. bir çok olumsuz yönü vardır.
    Bilgisayarlarınızın donanıma göre doğru güçte ve KALİTELİ güç kaynakları tercih edin. Bilgisayarınızın hangi güçte bir güç kaynağına ihtiyacı olduğunu hesaplamak içinse internette bir çok hesaplama aracı mevcuttur ancak benim size tavsiyem Çizgi Elektronik firmasının hazırlamış olduğu Güç hesaplama sayfasıdır, Çünkü diğerleri ürünlerin kutu üstünde yazan varsayılan tüketimine göre hesaplanmış ancak Çizgi Elektronik firmasının verilere gerçek tüketimlere göre hazırlanmış verilerdir. "Onunki hep fazla çıkartıyor" diye yorumlar okursunuz belki internette ancak şöyle düşünün; nasıl A marka bir araç katalok verilerinde 100km de 4,3 LT yakıt tüketimi gösteriyor ancak siz aldığınızda 6 LT'nin altına düşmüyorsa donanım verileride öyledir.

İşlemci (CPU) Nedir?

İşlemci (CPU) Nedir?


Bir bilgisayarın en popüler ve en önemli parçası işlemcidir. Kısaca CPU (Central Processing Unit / Merkezi İşlem Birimi) olarak anılan işlemciler, adından da anlaşılacağı üzere bir bilgisayardaki işlemleri yürüten ve sonuçları gerekli yerlere gönderen elemandır.

Grafik İşleme Birimi (GPU) Nedir?

Grafik İşleme Birimi (GPU) Nedir?


Grafik İşleme Birimi (GPU) PCİş İstasyonları veya Oyun konsollarında grafik yaratımı için kullanılan aygıttır.Modern GPU lar bilgisayar grafiklerini işleme ve göstermekte son derece verimlidir ve yüksek paralel yapıları kompleks algoritmalar için CPU dan daha etkin kılar.GPU ekran kartının hemen üstünde olabileceği gibi anakarta entegrede halde de olablir.Masaüstü ve laptopların %90 nın dan fazlasında anakarta entegredir ki dışardan takılanlara göre çok daha az etkilidirler.

Sabit Disk (HDD) Nedir?

Sabit Disk (HDD) Nedir?


HDD/ Harddisk/ Sabit Disk verilerimizi kalıcı olarak saklamak için kullanılan bir saklama birimidir. Sabit disk döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılma ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur.

RAM Nedir?

RAM Nedir?


RAM bilgisayarın geçici olarak kullandığı ana hafıza adı verilen belleğidir. Bilgisayar üzerinde bir belge yazarken RAM kullanılır. Ya da bir uygulama çalıştırılırken RAM anlık iş gören bir alandır. Genel olarak bu donanımlar birleşik bir devre şeklindedir, bütün olarak çalışır.

Anakart Nedir?

Anakart Nedir?


Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard olarak ta ifade edilebilir.

Ethernet Kartı Nedir?

Ethernet Kartı Nedir?


Ethernet kartı bilgisayarlarla ağın iletişim kurmasını sağlayan ağa fiziksel olarak bağlanan ağ arabirim kartıdır. Anakart üzerinde bulunan yuvaya yerleştirilerek bilgisayar ağlarında bulunan diğer bilgisayarlarla veri alışverişini sağlamakta kullanılır.