JCB CD-B Lehimleme İstasyonu
JBC CD-B Lehimleme İstasyonu
R 950 Otomatik BGA Rework Makinesi
Servislerde kullanılan Multimetre, Osiloskop gibi cihazların kalibrasyonu doğru ölçüm ve sonuç için önem arz etmektedir.


Teknik servisimizde 20 yıllık bilgi birikim ve deneyimimizle hizmet vermekteyiz. Bilgisayarlar ve teknolojileri gelişirken, gelişmelerin içinde ve yakından takip ederek tecrübe ettiğimiz bir alt yapımız vardır.

  Teknik Servislerin hizmet kalitesi sadece bilgi birikimi ve deneyimle sağlanmamaktadır, aynı zamanda serviste kullanılan ekipman ve donanımda kalitede, işçilikte ve arıza tespitinde çok büyük rol oynar. Mesleğinde hangi aşamada olursa olsun bir teknisyen veya mühendis ölçü aletleri ve test ekipmanları olmadan arızayı doğru bir şekilde tespit edemez. Bu bakımdan cihazınızı emanet edeceğiniz servislerde belli standartları karşılayan ve belirli bir kalitenin üzerinde ekipman olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.

  Servisimizde Dünyaca kalitesi ve güvenilirliği kanıtlanmış, belirli standartların üzerinde ve üreticilerce oluşturulmuş normlara uyan, o standartları karşılayan ve gerek büyük üreticiler, gerekse Dünya geneli RMA servislerinde kullanılan markaların ekipmanları kullanılmaktadır. Bu donanım ve teçhizat yatırımı servisin kendi işini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amaçlı yatırımlar gibi görünse de aslında bu unsurlar direkt olarak servis alan kişiyi, yani sizi etkileyen etmenlerdir.

  Örnek vermek gerekirse piyasada 150-200 TL arası satılan bir havya istasyonu ile servisimizde kullanılan piyasa değeri 2000-2500 TL olan havya istasyonunun çıkarttığı işler ciddi anlamda kalite farklılıkları gösterir. Ucuz ekipmanla ve sarf malzemesiyle yapılan lehim istenen kalitede birleşme sağlamayabilir, bileşenin padlerine tam temasını sağlamayabilir, soğuk lehim diye tabir ettiğimiz iletkenliği etkileyen lehimler oluşturabilir ve bu durum şikayetinizin kısa bir sürede tekrarlanmasına, daha da kötüsü farklı arızaların meydana gelmesine sebep olabilir.

Ekipmanların arıza tespitinde, DOĞRU arıza tespitinde çok büyük rolü vardır. Bu durumu da bir örnekle açıklamak gerekirse; Laptopunuz açılıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor. Bu sonucun bir çok nedeni olabilir ancak deneyim ve tecrübesizlik sırasına göre size söylenecek ilk şey "Ekran kartınız arızalı" olacaktır. Biraz daha deneyimli birisi RAM'leri kontrol edecektir, biraz daha deneyimli birisi GPU'nun voltajını ölçecektir ve doğal olarak orada istenen voltajı görüp yine ilk kişinin söylediği gibi "Ekran kartı çipiniz arızalı veya yanmış" diyecektir. Ekipman faktörü bu noktada devreye girmektedir. Bilgisayar anakartları üzerinde belirli voltajlar olsa da her voltaj multimetreyle ölçülemez. Multimetreler her türlü voltajı görebilir, ölçebilir ancak bu voltajlar 50 Hz frekansında olursa! Bu noktadan sonra Osiloskop devreye girer. İşlemciniz ve GPU'nuz "Clock Generator" denilen ve bu birimlerin çalışmasını sağlan frekans üreteçleri ile çalışır. Örnek verdiğimiz arızaya dönersek, biraz daha deneyimli ve teknik ekipmanı olan birisi size asıl sorunun Clock Generator arıza olduğunu söyleyecektir.


Ne değişti? Nihayetinde bir şey arızalıymış diye düşünebilirsiniz ancak ortada büyük fark var. İlk arıza teşhislerini koyan örnekteki kişiler cihazınızı tamir etmeye başlasaydı yüksek ihtimalle tamiri mümkün olan anakartınız hiç çalışmaz ve kullanılamaz hale gelecekti. Verdiğimiz örneğin sonucunda arıza tespitinin zaman, ekonomi ve cihaz sağlığı için çok önemli olduğunu anlamış olduk. Bu sebeple servis seçerken aranan "Usta" faktörüne "Ekipman" faktörünü de en az aranan kalitede usta kadar eklemelisiniz.
Servisimizde deneme yanılma yöntemiyle arıza tespiti veya onarım yapmayız. Laptop veya masaüstü anakartlarınızın devre şemaları ve yerleşim şemalarıyla tamiratlarımızı gerçekleştiririz. Bu sayede arızanın gerçekten giderilip giderilmediğin emin olabilir, tamir ederken başka birimlere hasar vermeyerek tamirat sürecini de kısaltmış oluruz. Şema kullanımı aynı zamanda arızalı ve yanık bileşenin orijinal değerlerdeki bileşenlerle değişmesinde büyük rol oynar. SMD (Surface Mount Device) yani (YME) Yüzey Montaj Elamanlarının bir çoğunda (Kapasitör, diyot) değerleri diğer çoğu elektronik bileşende olduğu gibi üzerinde yazmaz ve SMD bileşenler birbirine çok benzer. Doğru değerde bileşenin ne olduğu ise ancak kart üreticisinin hazırlamış olduğu şemalardan görülebilir. Bu şemalar tıpkı bir inşaatın komple projesi gibi anakartınızın yapım projesidir.


Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.